11.02.2021

Prof.Dr.Kadir ERTEM (Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı)
Funda ERTEM (ÖĞRETMEN)

Değerli TED ailesi; Bizler de 12 yıldır TED ailesindeyiz, iki kızım burada okuyor. 11. Sınıfta ki kızımın kısa süre önce bir İstanbul seyahati sürecinde İstanbul hava limanında Afrikalı gençlerin olduğu bir turist gurubu ile teması oldu. Onları eğitimini aldığı akıcı yabancı dili ile yönlendirip, bilgilendirmesi süreci çok etkileyiciydi… İşte o an Anaokulundan o zamana kadar aldığı dil eğitiminin ne kadar donanımlı ve yeterli olduğunu gördüm, akranlarına göre fazla ders yüküyle yaşadığı zorlu sürecin onu henüz ergenlik döneminde yetkin kılması her şeye değdi, o an işte iyi ki dedim.

Pandemi sürecindeki, online eğitim yetkinliği, dil eğitimine verdiği önem, okulun hijyenik ortamı öğrencinin sadece akademik gelişimi değil kariyer, kişisel-sosyal gelişimi de merkeze alan eğitim öğretim süreci bizim burayı tercih etmemizdeki nedenlerdir.

01.02.2021

Prof. Dr. Bülent YILMAZ – İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı

TED Malatya Koleji bizim için artık ailemizin bir parçasıdır. Öyle ki 2007 yılında Malatya’ya döndüğümüz günden beri hayatı paylaşıyoruz. İki kızım TED Malatya Koleji öğrencisi olma gururunu yaşadılar. Biz de aile olarak bundan nasibimizi aldık elbette.

Büyük kızım Begüm, anasınıfından itibaren TED Malatya Koleji’ne devam etti ve 13 yıllık uzun bir dönem sonunda 2019 da mezun oldu. Bugün Tıp Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Son derece verimli bir öğrencilik serüveni oldu. Özellikle önemli organizasyonlara katılıp kendisini geliştirme yolunda yadsınamayacak deneyimler kazandı. Bunlardan bazıları, MUN Konferansları, MATUF (Ulusal Forum), Commenius değişim programları ile Polonya ve Almanya’ya gittiği gibi Danimarka’dan gelen bir öğrenciyi de konuk ettik. Biyoloji Kampı, üniversite gezileri ve oda orkestrası konserleri, Ankara gezisi ve TBMM ziyareti hatırımda kalanlar.

Küçük kızım Menekşe Beren, 7 yıldır TED Malatya Koleji öğrencisi olarak 5. Sınıfa devam ediyor. Daha ilköğretim seviyesinde resim sergisi açtı ve bu deneyim ile kazandığı özgüven, yeteneğini geliştirmesinde önemli bir yere sahip olacaktır. Eğlenceli bilim, yemek pişirme ile ilgili faaliyetleri hayranlıkla izliyoruz. Okulun bahçesindeki macera parkurunu benim de Beren ile birlikte tamamlayabilmem hafızamızdan kazınmayacak bir hatıraya dönüştü.

Eğitim, her ailenin olduğu gibi çocuklarımızın geleceği için taviz vermeyeceğiz bir konudur. Gerek eğitim sistemi gerekse fiziki olanaklar, TED Malatya koleji için tartışılmayacak konulardır. Yabancı dil eğitimi günümüzde önemli bir yere sahip olup okulumuz bu noktada öğrencilerine gereken her türlü imkanı sağlamaktadır. Bugün kızlarımın İngilizce durumlarını gördüğümde kıskanmıyor değilim. Elbette ki bu başarının sırrı TED kurumsal yapısıdır. Özellikle bu pandemi koşullarında çocuklarımızın temel eğitimlerinden geri kalmaması için büyük özveri gösteren başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm TED Malatya Koleji çalışanlarına teşekkür ediyorum.

TED Malatya ile bağımız uzun yıllar kopmayacak, bunu biliyorum. Kısa bir süre sonra 3.5 yaşında oğlum Ali Sezai ile birlikte yine uzun ve keyifli bir eğitim serüvenine başlayacağız. Çalıştığım birimdeki ofisim, TED Malatya Koleji ile karşı karşıya bulunmaktadır. Pandemi kısıtlamalarından önce her zil sesini duyduğumda sanki onlarla teneffüse çıkıyor, her açılış ve kapanış günlerinde İstiklal Marşımızı beraber söylüyordum. Umarım en kısa zamanda zil seslerini tekrar duymak dileğiyle…

28.01.2021

Fuat SARILI

Geçtiğimiz mart ayında ülkemizde de görülmeye başlayan ve halen devam etmekte olan pandemi sürecinin eğitim öğretim üzerindeki etkisi kaçınılmaz olmuştur. Okulumuz TED Malatya Koleji gerekli hijyen şartlarına uygun koşulları sağlamış ve yavrularımızın güvenli bir biçimde okula devamını sağlayacak tedbirleri almıştır.

Fakat pandemik risklerin ülkemiz genelinde artması sebebiyle uzaktan eğitim süreci başlamıştır. Bu süreçte de TED Malatya Koleji’nde eğitim öğretim sürecinin hiç aksatılmadan ve verimli bir şekilde devam etmesi veliler olarak bizleri çok memnun etmiştir. Başta sınıf öğretmenimiz olmak üzere tüm branş öğretmenlerimiz özverili bir şekilde dersleri devam ettirmiş, derslere ek olarak sınıf öğretmenimiz eşliğinde hafta içi her gün yapılan okuma saati uygulaması ile de evlerimiz öğrenen dinamik bir yapıya kavuşmuştur.

Okul-öğrenci-öğretmen-veli iletişimi aksamadan sağlıklı bir şekilde yürütülmeye devam etmiş ve iyi sonuçlar elde edilmiştir. 2020-2021 eğitim öğretim yılının bundan sonraki sürecinden itibaren sağlıklı günlerde okulumuza kavuşmak dileğiyle saygılar sunuyorum…

27.01.2021

Dr. Öğrt. Üyesi Ayşe Burçin Uyumlu İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Ebeveynler olarak hepimiz, çocuklarımızın eğitimine çok önem vermekle birlikte beklentilerimizi karşılayacak bir eğitim kurumunu bulmak için çok özen gösteririz. TED Malatya Koleji ailesine katılalı beş seneyi geçti ve bize “İyiki TED’li olmuşuz” dedirten tüm yönetim ve eğitim kadrosuna gönülden teşekkür ederim.

TED Malatya Koleji, öğrencilerini akademik olarak desteklerken, sosyal yönlerinin de gelişmesi için gerekli olan sanat, müzik ve sporla desteklemesi, çocukların kendilerine olan güveninin artmasını sağlıyor.

Şu an kızım 5. Sınıfta eğitimine devam etmekte olup verilen İngilizce dersleri, yurt dışından gelen eğitmenler eşliğinde görsel ve işitsel olarak destekleniyor. Gelişen ve değişen dünyamızda yer alan 2. yabancı dil eğitimi de aynı özenle veriliyor. Fen dersleri, laboratuvarda yapılan deneylerle destekleniyor. Teknolojiden yararlanılarak interaktif uygulamalı ders ve etkinlikler ileri seviyede yapılıyor. Okul yönetimi tarafından uygulanan hijyen eğitimi ve sağlanan hijyen bir ortam çocuklarımız için son derece önem arz ediyor

TED Malatya Koleji’nde çocuklarımız çağdaş bir eğitim alırken aynı zamanda kendilerine değer verilen, sevgi dolu bir ortamda, başkalarının haklarına ve farklılıklarına saygılı olmayı öğreniyorlar.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu pandemi sürecinde hem teknolojik alt yapısı hem de eğitimi destekleyen bakış açısından dolayı TED Malatya Koleji yönetimi ve tüm personeline teşekkürlerimi sunuyorum.

27.01.2021

Dr. Korkut DOLANBAY- Niyazi Mısri ASM. Aile Hekimi

2 yıldır TED ailesindeyiz. TED Malatya kolejini daha önceden bildiğim için oğlumu gönül rahatlığıyla okula yazdım. Sadece eğitim kalitesi değil sosyal etkinlikleri, yemek kalitesi, temizliği her anlamda başarılı bir okul.

Pandemi döneminde öğretmenlerimizin inanılmaz ilgisi ve özverili çalışması yüz yüze eğitimin eksikliğini aratmadı.

Bu kadar kısa bir sürede bile oğlumdaki eğitim başarısı, özgüven artışı, Atatürk sevgisi beni çok mutlu ediyor. Kafesteki bir kuşun düşünceleri de kafeste olur, ama TED koleji çocuklarımızın düşüncelerini ve dünyaya bakış açılarını kafesten kurtarıp özgür düşünce ve başarıyı sağlayan bir okul. İyi ki TED ailesine katılmışız…

13.01.2021

Dr.Öğr.Üyesi Semiramis KARLIDAĞ – Malatya Turgut Özal Üniversitesi

Ted ailesinin 9 yıldır velisiyim. Çocuklarım 1. sınıftan itibaren TED Malatya Koloji’nde eğitim görmektedirler. Büyük kızım burslu olarak liseye, diğer iki kızım ise ilkokul ve ortaokulun 1. sınıflarına devam etmektedirler.

Ted çocuklarıma eğitimin yanında, bir aile ortamı sıcaklığı ve üstün fiziki şartlarıyla sosyal imkanları da sunmaktadır. Her tür sosyal etkinlik (temel müzik eğitimi, heykel atölyesi, bando tarihçesi ve temeli, keman eğitimi, orkestra dersleri, gitar eğitimi, heykel atölyesi, koro, piyano/org eğitimi, okul aile birliği etkinlikleri gibi) ve açık yüzme havuzu ile yalnızca öğrencilerimize değil, biz velilere de hizmet vermektedir. Bu sosyal etkinliklerin uzaktan eğitim sürecinde de devam etmesi bizleri mutlu etmektedir.

Okulumuz pandemi sürecinde hızla online derse geçerek eğitimine devam etmektedir. Okullar uzaktan eğitime geçtiğinde çok endişeliydim. Ancak bir süre sonra endişemin yersiz olduğunu anladım. Çünkü idarecilerimizin, öğretmenlerimizin çok fedakar ve gayretli çabalarından dolayı online eğitimin yüz yüze eğitimden hiç bir farkı olmadığını zamanla anladım. Çocuklarım kolayca online derslerine adapte oldular. Öğretmenlerimiz yüzyüze ve uzaktan eğitimde ellerinden gelenin fazlasını yapmaktadırlar. Bu vesileyle idarecilerimize, öğretmenlerimize, okul çalışanlarına hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Ted’li olmaktan gurur duyuyorum. Çocuklarımızın uzaktan eğitimde tek eksik yönü okullarından, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından uzak kalmalarıdır. İnşallah bu pandemi süreci geçer, bir an önce arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşurlar.

10.01.2021
Doç. Dr. Murat Zengin (İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim ÜyesiDr. Öğretim Üyesi Reyhan Zengin (İnönü Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)

İki yıl boyunca TED anaokuluna giden ve şu an 1. sınıfta okuyan bir oğlumuz var.

Biz, kaynağını, “etnik ve dini ayrım yapmadan kendini Türk hisseden herkes Türk’tür” ilkesine dayalı Atatürk milliyetçiliğinden alan TED’i özgür düşünce temeline dayalı, modern ve köklerine sonuna kadar bağlı eğitim anlayışına; ayrıca profesyonel eğitim ve yönetici kadrosuyla kurumsal bir eğitim kurumu kimliğine sahip olduğu için tercih ettik.

Pandemi sürecinde uyguladıkları takdire şayan teknolojik eğitimi TED’i tercih ederken ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Teşekkürler ve sürekli başarılar TED..

Saygılarımızla,

05.01.2021

Dr. Aydan A. KORKMAZ Malatya Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi

Şu anda 8. Sınıfta okuyan kızım, anasınıfından itibaren TED Malatya Kolejine devam etmektedir. 6 yaşından itibaren TED ailesinin huzurlu ortamında sevgi ve saygıyla büyüdü.

Öğretmenlerimizin kaliteli birer eğitimci olmalarının yanında, çocuklarımıza birer anne-baba şefkatiyle yaklaşarak, her zaman onların yanında olmaları ve her şeyleriyle ilgilenmelerinden dolayı kendilerine sonsuz teşekkür ederim.

TED’Lİ olmak Ayrıcalıktır, TED MALATYA ‘lı olmak ise daha ötesi…

05.01.2021

Seçim GÜVEN

İki çocuğumuzdan biri geçen yıl TED Malatya Lisesinden mezun olup, hedeflediği üniversite ve bölüme yerleşti, diğeri ise yine geçen yıl TED Malatya Ortaokulunu bitirip, Malatya Fen Lisesini kazanarak TED Malatya Lisesinde eğitimine burslu olarak devam etmektedir.

Oğlum, ilkokula devam ederken, TED Malatya Kolejinin deneme sınavlarına birkaç kere girdiği günlerde okulu gezip, fiziki ortamını beğenmiştik. Okulun, çağdaş değerleri benimsemiş çalışanları ve TED’in köklü bir kurum olması, Atatürkçü bir yapısının olması, başka bir özel okul arayışına girmeden TED Malatya Kolejine kaydımızı yaptırmamıza neden olmuştu. Oğlum 2,5 yıl TED Malatya Ortaokulunda, 4 yıl TED Malatya Lisesinde okudu. Kızım ise 4 yıl TED Malatya Ortaokulu ve bu yıl da TED Malatya Lisesi 9.sınıfta eğitim öğretime devam etmektedir.

Bana göre, bir öğrenciye kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, öğrencinin her alanda kapasitesini zorlayacağı anlamına geliyor. Ortaokulda bu alışkanlığı kazandıran Türkçe öğretmenimize çok teşekkür ediyorum.

Kızımın yabancı dile karşı ilgisi vardı, TED Malatya Kolejinde bu ilgi gelişti. İngilizce ve Almancayı okulda ilerletti. Şu anda kendi çabasıyla da farklı dilleri internet aracılığıyla öğrenmeye çalışıyor. Yabancı dil öğretmenlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.

Akademik anlamda çocukların istediği başarıyı, iki çocuğumuzda da hiçbir kurs merkezine, özel öğretmene gerek kalmadan yakaladık. Buna gerek kalmaması da gerekir. Emeği geçen, gelmiş geçmiş tüm öğretmenlerimiz ve yöneticilerimize teşekkürler…

Oğlum lisede basketbol takımına girdi, tiyatro çalışmalarına katıldı. Basketbolda çok yetenekli değildi, ancak çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminde spor önemliydi. Kendine güven ve takımla birlikte takım ruhu gelişti. Bu çalışmalarda da emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

Özellikle bu pandemi sürecinde evlerimize kadar soru kitapçığı, deneme sınavı getiren, uzaktan eğitimde yapılabilecek her şeyi yapan saygıdeğer öğretmenlerimizin tamamına teşekkürler…

Başarmak için:

Öğrenciyi; okulun, öğretmenlerin ve velinin yönlendirmesi, öğrencinin de istemesi gerekiyor. Herkes kendi sorumluluğunu belli bir disiplinle yerine getirmesi gerekiyor.

Eğitim öğretimde; okul, öğrenci, öğretmen ve velinin ortak amacı gerçekleştirmek için birlikte çalıştıkları bir süreç yakalanırsa, başarı gelecektir. Biz bunu büyük ölçüde yakaladık.

Temennim hepimizin yakalamasıdır..

TED Malatya Koleji kurucusu, yönetimi ve tüm çalışanlarına teşekkürler…

04.01.2021

Mehmet Kavuşturan Entegre Food Inc.-Yönetici

Anasınıfından beri iki kızımın eğitim aldığı TED Malatya Koleji öğretmen kalitesi ve eğitim yöntemi ile çocuklarımı geleceğin mesleklerine hazırlayacağına inancım tamdır. Bunun yanında nezih, ferah ve aktivitelere uygun öğretim mekanları ile farklı bakış açıları kazandırmaktadır.

Bugün olduğu gibi bundan sonrada aynı kalite ve ciddiyet ile yoluna devam etmesini dilerim

01.01.2021

Öğr. Gör. Virjin KARACA İnönü Üniversitesi

Merhaba TED Ailesi,
Ben 13 yıldır TED velisiyim. TED velisi olmaktan gurur duyuyorum. İki kızım var. İkisi de anasınıfından başlayarak, TED ‘ e devam ettiler. Küçük kızım şu an 10. Sınıf öğrencisi.

TED’ in kurumsal olması gerçekten güven verici. TED Malatya kolejinin akademik ve yabancı dil başarısı yüksek. TED mezunu öğrenciler çok farklılar. Donanımlı ve başarılı olarak mezun olduklarına inanıyorum. TED’in okul ortamı; sıcacık, güvenli ve huzur dolu.

TED Malatya Koleji çalışanlarını fedakarlıklarından dolayı kutluyorum

Sağlıkla yüz yüze eğitimin başlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Herkese bol şans ve başarılar…

30.12.2020

Prof. Dr. Cemşit Karakurt İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi

Türkiye’nin modernleşmesi için eğitimin vazgeçilmez önemine inanmış olan Büyük Önder Atatürk, 1 Kasım 1925’te Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışında yaptığı konuşmada, eğitimde hedeflenen seviyeye ulaşmak için özel girişimin çalışmalarına ihtiyaç olduğunu dile getirmiş ve topluma çağrıda bulunmuştur. Türk Eğitim Derneği, bu temel vizyon doğrultusunda, Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde doğmuş ve 12 Aralık 1939 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Dernek statüsü edinmiştir.

Bu bilinçle Türkiye’de eğitim alanında ciddi bir sorumluluğu üstlenmiş olan TED okullarının bir üyesi olan TED Malatya Kolejinine gönül rahatlığı ile 2 oğlumu da baştan itibaren TED Malatya Koleji dışında başka bir okula göndermeyi düşünmedim. Büyük oğlum geçen yıl TED Malatya Lisesinden6 mezun olarak üniversite hayatına başladı. Çocuklarımın TED Malatya Kolejinde ülkesini seven, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan, iyi bir yabancı dil eğitimi alarak ve bilimsel anlamda ülkesine faydalı bir birey olacağına emin olduğum TED Malatya Kolejine güvenimiz tamdır. Ülkemizdeki tüm okulların standartları TED Okullarının standartlarına getirilerek tüm çocukların aynı eğitimden faydalanmaları sağlandığı takdirde Ülkemizin çağdaş eğitim anlamında dünyanın gelişmiş ülkeleri seviyesine gelmesi mümkün olacaktır. Tüm TED camiasına emekleri dolayısı ile teşekkürlerimi sunmak isterim.

22.12.2020

Doç. Dr. Serpil PEKDOĞAN İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi A.B.D. Başkanı.

İllaki çocuklar illaki gelecek illaki özgürlük illaki bilim. Canımız çocuklarımız göz bebeklerimiz. Okul çağı geldiğinde kara kara düşünmeye başlamıştım. Anne olmanın yanı sıra eğitimci olmanın ağırlığı okul arama kaygısını daha da yükseltiyor gibiydi. Neyse ki yanı başımızda TED Malatya koleji vardı. Yaklaşık 2 yıldır okulumuzdayız. Gerek eğitimsel başarıları gerekse fiziksel anlamıyla bir eğitim kurumundan bekleneni fazlasıyla yerine getirmekte.

Özellikle pandemi sürecinde okulun yokluğunu çok aramadık. Çocuğumuz uzaktan eğitim süresince her zaman arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikte verimli bir süreç geçirdi. Müfredat gerisinde kalmadıkları gibi farklı sosyal aktivitelerle de zamanlarını dolu dolu geçiriyorlar. Kolejin bahçesine her girdiğimde yeniden ilkokula gitme isteğiyle heyecanlanıyorsam, demek ki doğru yerdeyim. En kısa zamanda, sağlıklı günlerde tekrar okulumuzda olmak dileğiyle.

21.12.2020

Prof. Dr. Ramilya YARULLİNA YILDIRIM

İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Başkanı

Eğitim-öğretime ve çalışma disiplinine önem verilen, Türkiye Cumhuriyetine Yusuf Akçura, Sadri Maksudi Arsal, Ahmet Temir gibi önemli şahsiyetler kazandıran Tataristan Özerk Cumhuriyetinde yetişen ve çalışma hayatını eğitimciler yetiştirmeye adayan bir akademisyenim.

Görev icabı Temmuz 2018 de Malatya’ya geldiğimizde ilk işimiz, oğlumuz Emirhan’ın çok iyi bir eğitim kurumunda öğrenimine devam etmesini sağlamaktı. Bu nedenle yapmış olduğumuz araştırmalar sonunda, Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Derneğinin açmış olduğu TED Kolejini hiç tereddüt etmeden seçtik. İlk görüşte kolejin çok mükemmel bir kampüse ve konforlu bir ortama sahip olması bizi kendine cezp etti. Oğlumuz okula başlayınca okul yönetiminin ve öğretmenlerin her öğrenciye bir birey olarak yaklaşması, eğitime ve çalışmaya sevgi kazandırma yolunda gösterdiği çabaları bizi memnun etti.

Her anne baba çocuğunun başarılı ve özgüvenli bir birey olarak yetişmesini ister. Başarının temelini ise amacı doğru belirlemek, tutkulu, sorumlu ve disiplinli çalışmak gibi önemli nedenler oluşturur. Bu kavramlar ışığında kolejde ana derslerin dışında müzik, spor ve çeşitli beceri kurslarının verilmesi, çocukların çok yönlü olarak gelişmesini sağlamaktadır. Uzaktan eğitim sürecinde de okul imkânlarının yeterli ve öğretmenlerinin teknolojik yönden donanımlı olması, bir veli olarak bizlere güven vermekte ve mutlu etmektedir.

Vatandaşı olmakla gurur duyduğum Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği ve işaret ettiği ‘’Muassır Medeniyete’’ ulaşmak için, O’nun felsefe ve düşünceleri olan;

‘’Eğitimdir ki, bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da tutsaklığa ve düşkünlüğe sürükler.’’

‘’Cumhuriyet, sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister!’’

Şeklindeki ideal ve söylemlerine temel oluşturmak için, oğlumuz TED gibi çağdaş bir eğitim kurumun kanadı altında güvenli bir geleceğe doğru yürümektedir.

Böyle bir imkânı bizlere sağladığı için TED koleji öğretmen ve yönetimine teşekkür ederim.

18.12.2020

Prof. Dr. M. Kemal ÖZDEMİR – İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi

Her anne-baba gibi bizim de en değerli varlığımız çocuklarımız ve çocuklarımıza sağlam temeller üzerine kurulmuş bir gelecek hazırlamak birinci önceliğimizdir. Çocuklarımız okul çağına geldiğinde onları güvenle teslim edebileceğimiz en doğru okulu aramaya başlamıştık. Aradığımız okulun, öğrencilerini yalnızca çoktan seçmeli sınavlara hazırlayan tek boyutlu bir öğretim uygulayan değil, kendine güvenen, araştırabilen, sorgulayabilen ve kendini ifade edebilen çok yönlü bireyler yetiştiren modern yabancı dil eğitimi veren, yenilikçi, ileri görüşlü vizyona sahip olmasının yanında yetenekleri doğrultusunda kendilerine seçebilecekleri bir gelecek için zemin hazırlayan, bilginin ezberletildiği değil kalıcı olarak öğretildiği kurumsal bir okuldu.

Uzun araştırmalar neticesinde beklentilerimizi büyük ölçüde karşılayan TED Malatya Kolejinin, iyi tasarlanmış müfredatı, öğretmenleri ve kaliteli idarecileriyle doğru bir tercih olduğuna kanaat getirdik.

Geride bıraktığımız yılların ardından çocuklarımızın sahip olduğu aidiyet duygusu ve öğretmenlerine olan bağlılığı, TED Malatya Kolejinin sadece bir okul değil gerçekten de bir aile ve sıcak bir yuva olduğunu bize hissettirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitim çocuğu sevmekle başlar” sözünü en doğru şekliyle uygulayan saygıdeğer öğretmenlerimize ve verdiği akademik eğitimin yanı sıra sunduğu sosyal ortamlar, projeler ve aktivitelerle çocuklarımızın birey olarak da gelişmesine imkân tanıdığı için tüm TED Malatya çalışanlarına teşekkür ederim.

Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nice nesiller yetiştirmeniz temennisiyle, başarılar dilerim.

18.12.2020

Prof.Dr.Saliha Ebru BÜYÜKTUNCEL – İnönü Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

TED Malatya Koleji deyince aklıma koskocaman, sevgi dolu bir aile geliyor. Çocuklarımızın öğretmenleriyle ve tüm TED personeli ile ilişkilerindeki sıcaklık, güven duygusu, yaşamlarına okul sevgisi olarak geri dönüyor. TED Malatya Koleji bizlere çağdaş, güvenli, huzurlu bir ortam sunuyor. Çocuklarımızın okulunu, öğretmenlerini, okul arkadaşlarını sevmesi ve benimsemesi zaten başarılı olmalarını da beraberinde getiriyor.

Oğlum ilkokul 1. Sınıftan lise 3. Sınıfa kadar burada eğitim aldı. Görevlendirme nedeniyle 2 yıl ABD Kansas Eyaleti’ nde yaşadık. Bu süreçte devam ettiği Free State High School’ dan, İngilizce ile ilgili hiçbir problem yaşamadan başarıyla mezun oldu.

Şu anda 2. Sınıf öğrencisi olan kızım, yaşadığımız bu zorlu süreçte, okulumuz sayesinde eğitimine kesintisiz devam etti. Yüz yüze eğitime ara verilir verilmez, çok hızlı bir şekilde on-line eğitime geçiş yapıldı. Çocuklarımıza daha iyi bir eğitim verebilmek için öğretmenlerimiz özveriyle çalıştılar.

Hepimiz okulumuzun açılacağı günü dört gözle bekliyoruz. Kuru fasulye günlerinde, bahar şenliklerinde, sene sonu gösterilerinde sağlıkla tekrar buluşmak dileğiyle!

17.12.2020

NESLİHAN EYİDEMİR- KAMU ÇALIŞANI

Oğlumuzun okul çağı geldiğinde gerek çevremizden sorarak gerekse bizzat yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda TED MALATYA KOLEJİNDE karar kıldık. Bu kararımızı etkileyen birçok faktör oldu elbette.

Okulumuzun eşsiz fiziki yapısı (binası, bina içi kullanım kolaylığı, sınıfların kullanılışlığı, bahçesi ve şehir içi gürültüsünden uzak oluşu vb.) yanında idarecilerimizin, öğretmenlerimizin ve görevli olan tüm personelimizin sahip oldukları insancıl yaklaşımları, ilgi ve alakaları, bilgi ve donanımları, nezaketli ve güler yüzlü tavırları aslında tam da doğru yerde olduğumuzun bir göstergesiydi. Okulun kapısından girdiğimiz anda yaşadığımız atmosfer ne kadar köklü bir sistemin içinde olduğumuzu anlatır cinstendi. Böyle bir ortamda , okul hayatına yeni başlayan 4 yaşındaki bir ufaklığın yaşayabileceği hiçbir kaygıyı yaşamadık; gözümüz kapalı olarak bıraktık oğlumuzu okula.

Okula başladıktan kısa bir süre sonra sadece ders odaklı eğitimden ziyade her türlü sosyal aktivitenin uygulandığı, çocuğu çok yönlü olarak destekleyen yöntemlerle yalnızca oğlumun değil beraberinde tüm arkadaşlarının da geliştiklerine şahit olmaktan ötürü mutluluk duymaktayım. Oğlumuzun eğitim-öğretim hayatına ilk adımını TED MALATYA KOLEJİ’ nde atmasından dolayı kendimizi çok şanslı hissettiğimize de eklemek isterim.

Yenilikçi ve ileri görüşlü vizyonu ile Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında; kendini ifade edebilen, özgüvenli, öz bakım becerileri gelişmiş, çağdaş düşünce yapısına sahip, kültürlü, sorgulayabilen ve araştırabilen, öngörülü, bilimsel yönden donanımlı, merhametli, vicdanlı, yaşadığı dünyaya, doğaya, çevreye duyarlı ve saygılı çocuklar yetiştiren TED MALATYA KOLEJİ ailesinin bir parçası olmaktan dolayı büyük bir gurur ve sevinç yaşamaktayız. Ve daha çoookkk uzun yıllar birlikteyiz…

17.12.2020

Prof. Dr. Dinçer ÖZGÖR İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı

Sevgili TED öğrencileri ve sayın velileri,

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her birimizin farklı şekilde ve şiddette hissettiği değişim ve dönüşüm süreçleri içerisindeyiz. Bu süreçler insanın var oluşundan günümüze kadar devam etmektedir. Çokta eski olmayan zamanlarda değişim süreçleri daha yavaş ve sınırlıyken, günümüzde baş döndürücü bir hıza ulaşmış ve yeryüzündeki tüm yaşam alanlarını kapsar hale gelmiştir. Eğitim, sağlık, ekonomi, kültür-sanat faaliyetleri, spor, iletişim, turizm gibi birçok alandaki değişimlerden hepimiz etkileniyoruz.

Pandemi değişim süreçlerini hızlandıran en önemli etken olmuştur. Her birimiz kendimizi, ailemizi, çevremizi, çalıştığımız kurumları ya da işyerlerimizi, sorumluluğumuz altındaki kuruluşları değişen koşullara uygun olarak hazırlamamız gerekiyor. En doğru değişimleri zamanında ve doğru şekilde uygulayan kişi, kuruluş ve ülkeler muadillerine göre daha avantajlı bir durumda olacaktır.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de büyük değişimin en önemli belirleyicisi eğitim olacaktır. Bu yüzyılda bilgi en değerli hazine olarak hak ettiği yeri alacaktır. Mevcut bilgileri kullanabilmeyi öğrenmek önemli olduğu kadar doğru bilgiye ulaşmanın yollarını da bulmalıyız. Mevcut bilgileri farklı biçimlerde ve çeşitli alanlarda geleceğin ihtiyaçlarını da gözeterek kullanabilmeyi daha yaygın hale getirmeliyiz.

Hayatın her alanındaki oluşan değişimlere uyum sağlayabilmek iyi bir eğitimle daha kolay olacaktır. TED okullarına bu süreçte önemli görevler düşmektedir. İnsanı insani yapan temel davranış şekillerinden uzaklaşmadan düşünen, araştıran, soran, sorgulayan, neden-sonuç ilişkisi kurabilen, çevresine ve doğaya saygılı, vatanını ve ay yıldızlı bayrağını seven nesiller yetiştiğini görmek veli olarak benim temel beklentilerimdir. Bütün bunları yapmanın çok kolay olmadığının farkındayım. Fakat TED’in kurumsal yapısı, bilgi birikimi ve tecrübesiyle bu zorlu süreçte eğitim kurumlarını doğru konumlandıracağına inanıyorum. Tüm TED ailesine kolaylıklar diliyorum.

17.12.2020

Can YALÇIN Pilot Binbaşı ve Ayça YALÇIN Bakım Binbaşı

Okul hayatının, çocuklarımızın yetişkin dünyasına hazırlanmasındaki öneminin bilinciyle okul arayışımızda, TED Malatya Koleji; öncelikle Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çağdaş ve nitelikli bir eğitim kurumu olarak kurumsal kimliğiyle, yabancı dil eğitiminde alternatif emsallerinin üzerinde bir profile sahip olmasıyla, eğitici kadrosu, eğitim ihtiyaçlarına cevap verecek modern tesisleri, donanımlı derslikleri, sosyal faaliyetler için düzenlenmiş alanları ve sportif faaliyetler için özel olarak tasarlanmış eğitim alanlarıyla tercih sebebimiz olmuştur.

TED Malatya Koleji akademik başarının yanı sıra geleneksel ve toplumsal değerlere bağlı, bununla birlikte değişimlere uyum sağlayabilen bir eğitim ve öğretim kurumu olmasının yanında, çocuklarımızın sağlığı, beslenmesi, güvenliği, hijyeni için gerekli tüm detayların düşünülerek tedbir alındığı bir eğitim ve öğretim kurumu olarak da bizleri memnun etmektedir.

Çocuklarımız TED Malatya Kolejinde her şey yolunda gittiğinden, okullarına severek ve keyifle gidip gelmekteler, bizler de eğitim öğretimden alınan faydayı ebeveyn olarak mutlulukla gözlemlemekteyiz.

Çocuklarımızın akademik olarak başarılarında, sorumluluk duygusuna sahip olmalarında, çevreye uyum sağlamalarında, arkadaşlarının hak ve hukukuna saygılı olmalarında ve kendi haklarını arayıp nerede nasıl davranacağını bilen bir çocuk olarak yetişmelerinde katkı sağlayan TED Malatya Koleji öğretmenlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılarımızla

17.12.2020

Didem BARUT – Vuslat TV Programlar Müdürü, Program Sunucusu ve Köşe Yazarı

TED Malatya deyince çok büyük bir güven duygusu oluşuyor içimde. Biz dört senedir TED ailesindeniz ve şimdi 3. sınıf öğrencisi olan oğlum Seymen’in gelişimini gözlemledikçe ‘iyi ki’ diyoruz. Bir anne olarak çocuğunuzu küçük yaşlarda okulla tanıştırırken aklınızda binlerce soru oluyor. Bende bu sorular eşliğinde emanet ettim çocuğumu TED Malatya’ya. Peki ne ister bir anne? Ben samimiyet istedim, güven istedim, düzen istedim, geleceğinden emin olsun istedim ve en önemlisi aile sıcaklığını okulunda da yaşasın istedim. Çok şanslıyız ki fazlasına sahibiz. Profesyonel ama bir o kadar da ailemiz kadar yakın olan bir kadro var. Eğitim, öğretim, fiziksel yada psikolojik hiç farketmez her ihtiyaç duyduğumuzda yönetiminden öğretmenine, diğer velilerinden çalışan personelin tamamının desteğini görmek büyük ayrıcalık. Başta oğlum olmak üzere çocukların hayatlarına dokunan, büyük emekleri olan TED Malatya ailesine gönülden teşekkür ederim. Biz yolun başındayız ancak okulun mezunlarını, başarılarını gördükçe okudukları üniversiteleri ve mesleklerini öğrendikçe çocuğumun geleceğiyle ilgili doğru bir karar verdiğimi daha iyi anlıyorum. Türk Eğitim Derneği çatısı altında yetişen çocukların, gençlerin ülkemiz geleceğinde büyük rol oynadıklarını bilmekte gelecekle ilgili daha da umut veriyor.

Kısacası İyi ki TED’liyiz.

20.09.2012
İlhan ÜRKMEZ

Eğitmek, doğru tepki vermektir ve çocuklara örnek olan ve onları doğru zamanda en doğru şekilde yönlendiren öğretmenler ise sonucu değiştiren kişilerdir. Aynı zamanda eğitimde başarı hiç kuşku yok ki sonucu değiştirecek etkiyi öğrencide oluşturacak başarılı bir eğitim sistemine sahip olmakla mümkündür. Çünkü; başarılı ve başarısız eğitim sistemleri arasındaki temel fark, başarılı eğitim sistemlerinin ödüllendirici ve keyiflendirici olmalarıdır.

Başarılı eğitim kurumlarını başarısız eğitim kurumlarından ayıran en temel özellik ise başarılı eğitim kurumlarının inisiyatif kullanabilen, çözüm odaklı düşünce içinde proaktif davranış sergileyen ve iletişim kalitesiyle fark yaratmayı bilen, öğrencileri etkileyen ve hedef veren, hedeflerine ulaşmaları için harekete geçirten, ilham veren ve heyecan yaratan, başarı yolunda ikna eden ve umut yaratan, öğrencilerin davranışlarında, tutumlarında, değer sistemlerinde ve inançlarında değişiklikler yaparak tüm bunların neticesinde sonucu değiştiren işin uzmanı profesyonel öğretmenlere ve yöneticilere sahip olmalarıdır.

 

26.03.2013
Prof.Dr.Dilek ASMA- İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fak.Genel Biyoloji Bölümü

Öncelikle TED Koleji, ülkemizin en eski ve köklü eğitim kuruluşlarından birisidir. Yabancı dil eğitimine ağırlık vermesi, çağdaş eğitim ve öğretim metotlarını ve bilgi teknolojilerini başarıyla kullanması bizim TED’i tercih etmemizde etkili oldu. Tabi ki eğitim ve öğretimde bilimsel yöntemleri kullanan bir kurum kimliğinin dışında da öğretmen-öğrenci ilişkilerinde sevgi dolu, sıcak yaklaşımlarının olması da bizi son derece rahatlatmaktadır.

Takdir edersiniz ki çocuklarımız bizlerin en değerli varlıklarıdır. Çocuklarımız evde geçirdikleri zaman kadar okullarında da zaman geçirmekteler ve okul onlar için ikinci evleri gibi olmaktadır. Bu anlamda okul çocuklarımıza sadece öğrenim veren bir kurum olmanın yanı sıra, sosyalleşmelerinde de etkili olmaktadır.

Şu anda 8. Sınıfta okuyan kızım İpek anasınıfından itibaren TED Malatya Kolejine devam etmektedir.6 yaşından itibaren TED ailesinin huzurlu ortamında bulunan kızım sadece 1 yıl da olsa TED Kolejinin yeni kampüsünde okuma şansı bulduğu için çok mutlu. Oğlum Burak ise şu an 1.sınıfta ve öğretmenini ve okulunu çok seviyor. Okula yeni başlayan bir öğrencinin yaşadığı endişelerin birçoğunu yaşamamasında çocuklarımıza her alanda model olan öğretmenlerin ve okul idaresinin sağladığı güvenli ve huzurlu ortamın payı çok büyüktür.

Ayrıca öğrencilerinde sadece akademik başarıya odaklanmaması, öğrencinin özgüven kazanmasını önemsemesi, sosyal ve kültürel aktivitelere ağırlık vermesi bizim TED Kolejini tercih etmemizde önemli rol oynadı. Çocuklarımıza bütün bu pozitif özellikleri kazandırmak için gerek okul yöneticilerinin, gerek öğretmenlerinin ve tüm personelinin büyük bir özveri içinde olduklarını görmemek ve takdir etmemek mümkün değildir

Türkiye’nin gerek bilimsel ve gerekse de kültürel alanlarda Dünyada ki pek çok gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmesinde TED Kolejinin yetiştirdiği bugünkü çocukların yarınki gençlerin büyük katkılarının olacağı görüşündeyim.

Tüm TED ailesine özellikle de özverili öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız ve bizimlesiniz…

29.10.2013
Prof. Dr. Süleyman ÇAYLI Beyin Cerrahi Uzmanı

1999 yılında görev nedeniyle Malatya’ya geldim. Geldiğimizde en büyük kaygımız cocuklarımızın eğitim durumuydu. Benzer kaygıların diğer öğretim görevlilerinde olduğunu gördük. O yıllarda TED Malatya Koleji’nin açılacağını duyunca çok sevindik.

Ankara’yı bırakıp Malatya’ya geldigimizde TED’in açıldığını duyunca büyük ölçüde kaygılarımız ortadan kalktı. İlk başlarda yeni kurulan bir kurumun sıkıntılarını yaşadık. Ama özellikle yönetimin ve öğretmenlerin performansları ve aşırı eforlarıyla çoğu sıkıntının aşıldığını gördük. Şu anda çocuğumuzun TED Malatya Koleji’nden aldığı gerek İngilizce, gerekse diğer branşlardaki aldığı egitimden memnunuz.

TED’in kısıtlı bütçeyle uzun yıllardır birşeyler yapmaya çalıştığını biliyoruz. 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında artık fiziksel anlamda da güclü bir okul olacağımızı bilmek bizleri çok mutlu ediyor.

18.12.2013
Prof. Dr. Sezai YILMAZ – Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdr.

İKeşke benim öğrencilik yıllarımda TED Malatya Koleji gibi bir okul olsaydı ve benden okuyabilmiş olsaydım. Şu anda okulumuzda eğitim alan öğrencilerimizi şanslı görüyorum.

Ben Malatyalıyım ve Malatya’nın yetiştirmiş olduğu büyük değerleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerek cumhurbaşkanları, kayısısı, sanatçıları ve hastanemizde yapılan karaciğer nakli gibi… Bence TED Malatya Koleji ’de eğitim sektöründe güçlü bir kurum. Hem akademik hem de sosyal anlamda çocuklarımıza doğru eğitim verildiğine eminim.

8. sınıfa geçen oğlum Cem Yılmaz 1.sınıftan itibaren TED Malatya Kolejinde okumakta. Okula gönderirken bir an bile tereddüt etmedim. Bu süreçte oğluma okulumuzun katkıları çok fazla. Öncelik okul yönetimine, idaresine ve öğretmenlerimize teşekkür ederim. Ülkemizde bugün geldiğim noktadan geriye doğru baktığımda üniversite eğitiminde en önemli değişimin yabancı dilin çok iyi noktalarda öğretilmesi gerektiğine inanıyorum. TED Malatya Koleji Kurumu yabancı dil eğitimi konusunda da kurumsal kimliğiyle çok ciddi bir eğitim vermekte. Bir veli olarak bu konuda da memnuniyetimi söylemeden geçemeyeceğim.

Son olarak Güneydoğu binlerce çocuğumuzun TED gibi okullarda eğitimini sağlayacak vatana millete faydalı ve dünyayı bilen genç nesillerin yetiştirilmesi birlik beraberlik açısından da önemli bir model olacaktır.

24.12.2013
Birol DİNLER – Askeri Hakim

Bizim 6 yaşında ikizlerimiz var. Tayınımız Malatya’ya çıktığında burası hakkında hiç bir bilgimiz yoktu. Okul olarak ise hiç bir fikrimiz bulunmamaktaydı. Bir kaç kreş ve okulu ziyaret ettik. Buraları gezdik, bir fikir sahibi olalım dedik. Ancak gördüğümüz manzara hiç de hoş değildi.

Bir kaç arkadaşımla üniversiteyi ziyarete gelmiştim. Bu esnada TED Kolejini gördüm. Okulu gezdim ve aradığımı bulduğumu düşündüm. Artık rahatlamıştım. Çünkü çocuklarımızı gözümüz kapalı , rahatlıkla bırakabileceğimiz huzurlu , güvenli ve bir o kadarda temiz bir okula yazdırma imkanı bulmuştum. Şimdi ikizlerimiz TED’li ve bizlerde huzurluyuz.

TED bina olarak ve marka olarak ayrıca kurumsal yapısıylada bellirli bir çizgide bulunan bir eğitim kurumu. TED için yaptığım araştırmalarda da gördüm ki, her sene sınavlardaki başarıları ve mezun ettiği binlerce değerli kişileri ile de göz dolduruyor.

Türkiye şartlarında çıtayı daima yükselten bir eğitim olarak değerlendirebilirim.

Malatya’da çocuğunun gerçek bir eğitim almasını isteyen her veliye tavsiyem, önce bir TED kolejini tanımaları ve kararlarını ona göre vermeleri olacaktır.